Aronia Melanocarpa
Crnoplodna aronija (aronia melanocarpa) je vrlo značajna voćna vrsta. Poreklom je iz Severne Amerike i nekada je bila popularna hrana među starosedeocima i kasnije doseljenicima zbog njenih mnogobrojnih zdravstvenih beneficija. Popularnost aronije poslednjih godina raste i danas je mnogi nutricionisti preporučuju, kao i svi oni koji tragaju za alternativnim izborom hrane. Gaji se plantažno u Severnoj Americi (chokeberry), Rusiji ( gde je poznata kao rjabina černoploda), Poljskoj, Bugarskoj… U istim zemljama bila je predmet mnogih naučnih studija. Privukla je pažnju naučnika zbog neobično visokog nivoa antioksidansa (najveća ORAC vrednost – the Oxygen Radical Absorbance Capacity – jedinica za merenje vrednosti antioksidansa u hrani). Upravo pigment u koži bobice sadrži aktivne sastojke antocijanine koji štite organizam. Antocijanini umanjuju posledice oksidativnog stresa.
Najnovija istraživanja pokazuju da aronija:
- poboljšava cirkulaciju,čisti krv, jača srce
- normalizuje nivo krvnog pritiska
- utiče na prevenciju kardiovaskularnih bolesti
- sprečava pojavu arterioskleroze
- oslobađa organizam toksina i teških metala
- ima pozitivan uticaj u postoperativnim procesima
- pomaže u lečenju infekcija urinarnog trakta
- bori se protiv bakterija, prehlada i konjuktivitisa
- poboljšava memoriju
- usporava proces starenja ćelija
- pomaže stvaranje dobrog holesterola
- sprečava stvaranje masnih naslaga
- poboljšava rad jetre i izlučivanje žuči
- poboljšava krvnu sliku
Njena popularnost poslednjih godina raste, tako da je danas mnogi nutricionisti preporučuju, kao i svi oni koji tragaju za alternativnim izborom hrane. U zemljama u kojima se gaji plantažno kao što su SAD, Rusija, Poljska, Bugarska i dr. bila je predmet mnogih naučnih studija. Privukla je pažnju naučnika zbog neobično visokog nivoa antioksidansa (najveća ORAC vrednost-the Oxygen Radical Absorbance Capacity – jedinica za merenje vrednosti antioksidansa u hrani). Upravo pigment u koži bobice sadrži aktivne sastojke antocijanine koji štite organizam. Antocijanini umanjuju posledice oksidativnog stresa. Slobodni radikali, koji su glavni razlog OS-a se mogu proizvoditi interno (metabolizam, disanje, itd.) i mogu poticati spolja (pušenje ili pasivno pušenje, zagađenje okoline – izduvni gasovi automobila, konzumiranje alkohola, izloženost zračenju i bakterijske, gljivične i virusne infekcije). Nemoguće je potpuno eliminisati slobodne radikale, ali znajući štetna dejstva istih, moramo se potruditi da ih umanjimo. Naime, neki flavonoidi poseduju i do pedeset puta veću antioksidansnu aktivnost nego vitamini C i E te tako deluju preventivno na nastanak mnogih bolesti. Zanimljivo je da su upravo plodovi aronije masovno korišćeni nakon katastrofe u Černobilju kako bi ublažili zdravstvene tegobe ozračenih osoba. Plod aronije je prava riznica mineralnih elemenata i vitamina: A, C, E, B1, B2, B6, B9, najviše vitamina P (važan za gipkost krvnih sudova), flavonoidi i gvožđe, mangan i dr.
Da li ste probali sok od aronije?
Mi pravimo sok od zrelih, rukom branih i biranih plodova poreklom iz Srbije. Sok je blago pasterizovan, bez dodatka vode, šećera, boja, konzervansa i aroma, potpuno prirodan. Preporučuje se uzimanje ujutro pre obroka 0,3-0,5 dl. Kontrolu kvaliteta, mikrobiološke i zdravstvene ispravnosti vrši nadležna služba.